
Кожна людина має природню потребу у безпеці, де б вона не перебувала. Тому нам усім хочеться вірити в порядність і добрі наміри оточуючих нас людей. Але, на жаль, статистика пограбувань, розбоїв, нападів свідчить, що у кожного з нас завжди існує ризик потрапити в неприємну ситуацію, яка загрожуватиме безпеці майна і, найголовніше, здоров’я та життя.
Щоб мінімізувати ризики потрапляння в небезпечні ситуації, існує кілька правил безпечної поведінки, яких бажано дотримуватися, якщо ви не хочете стати жертвою злочину.
Залежно від віку та статі, правила безпечної поведінки дещо відрізняються, але існують й загальні рекомендації для всіх членів суспільства, дотримання яких допоможе мінімізувати ризики стати жертвою злочину.
Безпечна поведінка – це виконання нескладних рекомендацій, які допоможуть уникнути неприємних ситуацій:
- Якщо ви перебуваєте на вулиці, намагайтеся не прогулюватися на самоті в темну пору доби, уникайте безлюдних вулиць та місць, де збираються підозрілі особи, не відвідуйте сумнівні заклади.
- Ніколи не приймайте подарунки, гроші, солодощі, напої від незнайомих осіб, відмовляйтеся від запрошення разом прогулятися або покататися на автомобілі.
- Не погоджуйтеся надавати допомогу незнайомим людям: піднести сумки, провести до дверей квартири, допомогти знайти домашню тварину тощо. Винятком можуть бути лише екстрені ситуації загрози життю та здоров’ю незнайомих людей. У таких випадках негайно телефонуйте в швидку або поліцію.
- Не торкайтеся і не беріть в руки незнайомі предмети: сумки, пакети, гаманці, прикраси, пакунки та інші.
Рекомендації для жінок:
- В першу чергу, на вашу безпечну поведінку впливає зовнішній вигляд, тому, коли ви плануєте відвідування незнайомих місць, в яких на вас може очікувати потенційна небезпека, не одягайте речі, які провокуватимуть потенційних злочинців. Короткі плаття, спідниці, шорти обтягуючі кофтинки та футболки, яскравий макіяж залиште для відвідування безпечних місць у перевірених компаніях.
- Відвідувати нічні клуби, ресторани та бари бажано у компанії добре знайомих людей. Залишати вечірки також рекомендується у супроводі когось з друзів.
- Важливою в таких ситуаціях є й ненав’язлива безпечна поведінка: голосний сміх, вживання нецензурної лексики, зловживання алкогольними напоями провокуватимуть привертатимуть додаткову увагу до вашої персони та провокуватимуть потенційних зловмисників.
- Також, для жінок важливо не перебувати на вулиці у самоті в темний час доби, уникати безлюдних дворів, під’їздів, парків та скверів, не користуватися безлюдними неосвітленими підземними переходами, ні за яких обставин не заходити в помешкання до незнайомих людей.
Рекомендації для чоловіків:
- Що стосується представників сильної половини для людства то й для них існує кілька правил безпечної поведінки, дотримання яких мінімізує ризики злочинного нападу:
- Не поводьтеся зухвало, не демонструйте іншим людям свою зверхність або презирство.
- Не носіть на видноті цінні речі, адже, вони можуть привернути увагу любителів легкої наживи.
- Будьте обережні, намагайтеся уникати випадкових зустрічей з великими компаніями та особами в стані алкогольного сп’яніння.
- Уникайте безлюдних місць в темну пору доби, особливо, коли знаходитеся в жіночій компанії, адже, в такому випадку, ви не зможете втекти від небезпеки, залишивши свою супутницю.
- При спілкуванні намагайтеся наскільки це можливо уникнути конфлікту і фізичних проявів агресії, але не позиціонуйте себе у ролі жертви.
- Пройдіть курси самооборони, це допоможе вам правильно зреагувати на небезпеку у різних життєвих ситуаціях.
Це – загальні правила безпечної поведінки, дотримання яких допоможе суттєво зменшити ризик стати жертвою злочину. Проте, варто пам’ятати про те, що найуразливішими в небезпечних ситуаціях є діти, і головне завдання батьків навчити дітей правил безпечної поведінки.
То ж, як навчити дитину захищатися?
Насамперед, регулярно розповідайте дітям про безпеку, проводьте бесіди на тему безпечної поведінки, пояснюйте, що не всі люди, які вступають з ними в контакт, можуть мати хороші наміри. Наводьте зрозумілі приклади, щоб дитина розуміла, про які саме ситуації та випадки йде мова.
Попередьте, що небезпечно розмовляти з незнайомими людьми, навіть якщо вони представляються знайомими або друзями батьків, а тим більше приймати від них подарунки й частування.
Розкажіть дітям про безпеку, а саме, про те, що не варто заходити у ліфт або під’їзд з незнайомими людьми, приймати будь-які запрошення і ні в якому випадку не сідати у незнайомі авто.
Навчіть неповнолітніх членів у будь-яких небезпечних або підозрілих ситуаціях звертатися по допомогу до перехожих, а при можливості, негайно телефонувати батькам. Крім того, згідно правил безпечної поведінки, діти навіть наймолодшого віку повинні знати телефони швидкої, пожежної та поліції.
Якщо дитина перебуває вдома одна, розкажіть, чому ви забороняєте їй розповідати, що дорослих немає вдома і відчиняти стороннім двері до будинку або квартири. Якщо зловмисники ломляться в помешкання, навчіть дитину відразу телефонувати вам, сусідам або у поліцію.
У будь-якій небезпечній ситуації запорукою успіху є витримка та відсутність паніки. Проте, краще намагатися докласти усіх зусиль, щоб уникнути небезпечної ситуації, ніж потім шукати вихід. Не дарма ж в народі кажуть, що береженого бог береже. Саме тому, найкращою стратегією стане дотримання простих правил безпечної поведінки.